Skoleniverden - nu også for gymnasier!
I 2004 offentliggjorde Regeringen sin Internationaliseringsredegørelse og dermed ønsket om at skabe et internationalt inspirationskatalog for landets grundskoler. CIRIUS udvider nu skoleniverden.dk til også at omfatte de gymnasiale uddannelser.
”Efter et par år hvor fokus naturligt har været på implementeringen af gymnasiereformen mærker vi i CIRIUS et tydeligt behov for et internationalt inspirationskatalog for denne sektor”, fortæller Lars Kolind Jensen, som er webredaktør på skoleniverden.dk.
Skoleniverden.dk har gennem de sidste 4 år fungeret som inspirationskatalog for kommuner, skoler og lærere, der ønsker at give undervisningen en international dimension, og nu omfatter den altså også de gymnasiale uddannelser.
”Vi har taget udgangspunkt i de mange henvendelser, CIRIUS får fra gymnasier, der ønsker gode råd om internationalisering. Det drejer sig gerne om spørgsmål vedrørende internationale projekter, men også om efteruddannelse, strategi, etablering af forlagte undervisningsforløb og internationalisering i bredere forstand”, konstaterer Lars Kolind Jensen.
”Vi håber med udvidelsen af kunne inspirere landets gymnasier til at internationalisere sig og til at bidrage med deres egne erfaringer”, understreger han og antyder, at dette kun er den første af flere påtænkte udvidelser af portalens indhold og funktionaliteter, som redaktionen gradvist vil løfte sløret for i løbet af 2009.




