Videre til indhold | Videre til menunavigation

08/03 2010

Studiebesøg giver indblik, udsyn og én på opleveren

Under et studiebesøg oplever du ikke bare det land, du besøger. Du får også indblik i 10-12 andre landes uddannelser og problemstillinger. Og du bliver mere bevidst om dit eget lands system, når du bliver præsenteret for andre måder at gøre tingene på. Søg inden den 31. marts.

"Thank you for giving us this wonderful opportunity to learn about current educational philosophy and practice in Denmark, and to meet professionals from other European countries with whom to share good practice."
GruppeSådan kan en tilbagemelding typisk lyde efter deltagelse i et  af EU's studiebesøg for uddannelseseksperter.

Studiebesøgene er en enestående mulighed for at komme ind bag murene på skoler eller institutioner i et andet land.

Og besøgene arrangeres altid af lokale eksperter og ildsjæle, som kan supplere med information, så billedet bliver komplet. I denne artikel bringer vi flere citater fra deltagernes rapporter.

"Det første, der slog mig var den venlighed, som mødte mig, da jeg ankom, både fra min lettiske vært Valda men også fra mine ’studiekammerater’: Les fra England, Gerano fra Italien, Gilles og Caroline fra Frankrig, Angela fra Tyskland og Ilma fra Holland. Alle er de nogle pragtfulde mennesker – friske på både et grin og en debat om det, vi oplevede."

Livlige diskussioner

I et studiebesøg deltager en gruppe på 10-12 eksperter fra lige som mange forskellige lande. Et af kravene til deltagerne er, at de skal udarbejde en fælles rapport om deres udbytte af besøget med eksempler på god praksis. Det fører ofte til livlig diskussion og debat, for her kan man trække eksempler ind fra alle de repræsenterede lande.

Rapporten er samtidig et vigtigt redskab til at fastholde de mange indtryk og ideer, så man kan bruge dem, når man kommer hjem. Og – ikke mindst – så man kan delagtiggøre sine kolleger i de interessante oplevelser og iagttagelser.

"We did learn a lot from this seminar which was like a special training course for us. We could compare different school systems and different points of view about adult education, curricula and extramural courses and so on. At the same time we got new points of view on possible strategies of life-long learning and adult education."

Hvem kan deltage?

Målgruppen er uddannelseseksperter, forvaltningsledere, skoleledere, uddannelsesansvarlige og ledere i virksomheder, vejledere, faglige udvalg og andre beslutningstagere fra alle områder inden for grundskole, gymnasium, erhvervsuddannelse, voksenuddannelse og videregående uddannelse. Kort sagt alle som har et ledelsesmæssigt ansvar inden for uddannelse.

Et studiebesøg varer enten tre eller fem dage, og der er lagt et program fuld af besøg på institutioner, oplæg og workshops. Desuden er der afsat tid til diskussioner og udveksling af erfaringer.

gruppeEn sidegevinst er det netværk, som man får opbygget med kolleger fra mange lande.

På den måde har man en kontakt, når man siden vil indgå i partnerskaber og projekter.




"Foruden drøftelser af faglig karakter, eksempelvis omkring spørgsmålet ”Hvad er kvalitet”, var der også tid til at få vendt andre problemstillinger fra skoleverdenen og høre nærmere om, hvordan der arbejdes med inklusion i det italienske skolevæsen – i en skole med 33 nationaliteter – og hvorledes den slovenske befolkning er ”landet” efter krigen i Jugoslavien."

Vælg det studiebesøg, som interesserer dig mest

Studiebesøgene er opdelt i otte overordnede temaer, som afspejler de emner, som både Lissabon- og Københavner-processen lægger vægt på. Temaerne i årets studiebesøg er:

1.      Nøglekompetencer for alle, herunder kreativitet, innovation og entrepreneurskab

2.      Bedre adgang, lighed, kvalitet og effektivitet i uddannelserne

3.      Gør undervisning attraktiv, og gør ledelse bedre

4.      Uddannelse til job

5.      Indførelse af de fælleseuropæiske redskaber, principper etc.

6.      Tendenser og udfordringer i Livslang Læring

7.      Udvikling af det lærende samfund

8.      Styrkelse af mobilitet i Livslang Læring

Desuden er der på ægte EU-vis en række undertemaer og nøgleord for hvert tema. Se eksempler på studiebesøg i faktaboksen herunder.

"Trods kulturelle, historiske, politiske og økonomiske forskelligheder blandt de europæiske landes uddannelsessystemer står det efter et studiebesøg klart, at det i vidt omfang er de samme udfordringer, man som skoleleder står over for – uanset om skolen ligger i Sverige, Spanien eller Slovenien."

gruppenMen heldigvis er der et interaktivt katalog (vælg linket: Search for a visit), hvor man kan søge enten på et emne, eller et nøgleord – og/eller et land. Så på den måde kan man hurtigt finde frem til et besøg, som er interessant og relevant.

Ansøgningsfrist den 31. marts

Der er ansøgningsfrist den 31. marts for studiebesøg fra september 2010 til og med februar 2011. I oktober er der endnu en ansøgningsfrist for besøg i perioden marts-juni 2011. Læs mere om ansøgningsproceduren til Studiebesøg for Uddannelseseksperter.

"Nå, men turen har budt på mange oplevelser – oplevelser som bare var dejlige, oplevelser som var smukke, oplevelser der satte mine tanker og idéer på prøve og oplevelser som var skrækindjagende. Faktisk synes jeg, at jeg har fået et fint kendskab til de lettiske forhold samtidig med, at jeg har reflekteret over, hvordan vi gør tingene i Danmark."
megafon

Hvis du vil vide mere om studiebesøg

I Styrelsen for International Uddannelse er det Ingrid Hornshøj Johansen, der varetager EU-programmet Studiebesøg for uddannelseeksperter. Tlf.  33 95 70 82 .

Læs mere om programmet www.iu.dk/studiebesoeg

 


"Personligt har det været en stor oplevelse at være af sted. Det har været en enestående mulighed for at spejle sit eget uddannelsessystem i lyset af andres, få fokus på nogle meget enestående ting i Danmark, dele erfaringer og give gode råd til andre kolleger, samt at blive bekræftet i kompleksiteten af nogle problematikker, som andre også arbejder med. Studiebesøget og det efterfølgende arbejde med grupperapporten og udveksling af supplerende informationer har givet et fantastisk netværk at arbejde videre med, på tværs af flere lande og forskellige institutioner."

 

Eksempler på studiebesøg:

Under tema 1 findes:

  • Improving early language teaching
  • Increase the professional use of digital learning resources
  • Outdoor classrooms
  • Applying drama in education

Under tema 2 findes:

  • Access to vocational education and training for disadvantaged groups
  • Lifelong Learning for adults and elderly with special needs


Under tema 3 findes:

  • Innovative leadership and management in education
  • Public schools on track to self-governance


Under tema 4 findes:

  • Workplace learning for employability
  • Skills and job, will they meet in the future?

 

Under tema 5 findes:

  • National qualifications framework
  • Innovative methods and good practices in career counselling and guidance

 

Under tema 6 findes:

  • Increasing adult participation
  • Creating a demand-led VET system


Under tema 7 findes:

  • Preventing violence at school
  • Community focused schools


Under tema 8 findes:

  • Mobility for people from remote rural communitites
  • Finding solutions to the problems of mobility
Sidst opdateret: 27/05 2010