Videre til indhold | Videre til menunavigation

07/01 2012

Har du smilet til din Comenius-assistent i dag?

Udenlandske Comenius-assistenter kan give et frisk pust til skolens stemning og arbejdsdynamik. Vi har talt med Niels Brusgaard fra Gug Skole, der har mange års erfaring med at være vært for Comenius-assistenter, og bedt ham om at øse af sin viden.

Af Montse Badia Serrano, Styrelsen for Universiteter og Internationalisering.

Det er ofte et uforudsigeligt arbejde at være vært, for assistenterne kommer med forskellige forventninger og vidt forskellige baggrunde, så hvert forløb bliver en ny oplevelse, fortæller Niels Brusgaard. Han er international koordinator på Gug Skole i Aalborg, hvor han blandt andet arbejder med Comenius-programmet og er ansvarlig for assistentordningen.

På Gug skole har de haft nogle fremragende assistenter. De fleste af dem er meget selvhjulpne og professionelle undervisere. Men naturligvis har de også haft udfordringer. En assistent fik et uheldigt forløb på grund af dødsfald i den nærmeste familie, og en måtte støttes en del i undervisningen, da han var meget genert, men alt i alt, synes skolen, at oplevelsen har været lærerig uanset de uforudsigelige forhold.

Niels til venstre samt med en tidligere assistent på Gug Skole
Niels til venstre samt med en tidligere assistent på Gug Skole

Institutionen skal være gearet til at modtage en assistent

- Det er sådan, at nogle assistenter har mere brug for at få støtte i deres privatliv, til at få deres hverdag til at hænge sammen. Andre assistenter har brug for støtte i det pædagogiske arbejde, fordi de ikke er så selvsikre, siger Niels Brusgaard.

Han tilføjer, at den optimale assistent involverer sig i elevernes læring, og at hun eller han forholder sig udadvendt til sine omgivelser. Men man ved aldrig, hvordan det kommer til at gå, før assistenten ankommer til skolen. Derfor skal de ansatte være fleksible overfor assistenterne, og være klar til at tilpasse sig til situationen igennem hele opholdet.

Årets sjette assistent på Gug er tysk

Gug skole har deres sjette assistent i år. Hun hedder Kirsten og kommer fra Tyskland. Hun underviser i tysk, og hun er en meget stor hjælp i sprogundervisningen i de ældre klasser.

Kirsten lærte dansk i Tyskland inden opholdet. Hun taler kun dansk på lærerværelset, og hun er ret god til det. Det var slet ikke forventet, at hun ville vise sådan en interesse for det danske sprog, men det har skolen taget som et tydeligt tegn på Kirstens motivation.

Kirsten laver julehygge med Gug skoles eleverne
Kirsten laver julehygge med Gug skoles eleverne

Skole og kulturforvaltningen hjælper også assistenterne, så de får danskundervisning under opholdet. Kirsten er en ’nem’ assistent både i sit arbejde på skolen, men også privat. Hun deltager meget i skolens sociale liv og i byens kulturliv. 

Det vigtigste er, at assistenten er glad

Niels Brusgaard fortæller, at det vigtigste er, at assistenten er glad og tilfreds med sine opgaver, så de føler, at de udvikler sig under opholdet. Det er nemlig vigtigt, at skolerne ikke ser assistentordningen som et arbejdsforhold men som et uddannelsesforløb.

Så snart Gug Skole bliver matchet med en kandidat, indleder de en dialog med den kommende assistent med henblik på at afstemme forventningerne. Det er afgørende, at skolen er klar over, hvad de kan tilbyde, og at assistenten ligeledes er klar over, hvad man kan forvente. Disse gensidige forventninger skal revideres jævnligt, da de udvikler sig under opholdet.

For eksempel fortæller Niels Brusgaard, at en af deres assistenter var meget interesseret i specialundervisning, og da de ikke kunne tilbyde så meget af den type arbejde, aftalte de, at assistenten kunne tage nogle timer på andre skoler i Aalborg, der underviser børn med specielle behov.

Internationalisering på den sjove måde

Gug skole sætter specielt pris på at udvikle deres undervisning i en international retning, og det er netop en af assistentordningens vigtigste ydelser, mener Niels Brusgaard. Derudover kommer det rent sproglige. Selv om de ikke har haft en assistent med engelsk som modersmål, har de haft høj kompetente uddannede engelsk lærere fra andre europæiske lande.

At have en assistent påvirker de daglige arbejdsrutiner i skolerne, da forskellige aktører bliver inddraget i et fælles anliggende. For Gug Skole har assistentordningen og deltagelsen i Comenius skolepartnerskabs-projekter for eksempel betydet en bedre integration med skolefritidsordningen.

- Noget som man overhovedet ikke tænker på er, at samarbejde mellem DUS-afdeling og skolen bliver bedre, når både skoledel og fritidsdel bliver inddraget i det internationale arbejde, siger Niels Brusgaard.

Der følger et stort ansvar med rollen som vært

Der er en anden opfattelse af selvironi i nogle lande. På Gug Skole er det derfor vigtigt, at assistenten får en ordentlig introduktion til dansk kultur og humor, hvilket ellers kan blive en kilde til mange dumme misforståelser. - Det er vigtigt, at værtskolen er forberedt på at skulle give varme og glæde til assistenten, men man skal passe på med at bruge dansk humor, det er ikke alle der forstår det. Der er nogen som tror, at man taler ned til dem, og det er bestemt ikke meningen, siger han.

At være vært for en assistent betyder også at skulle arbejde for, at assistenten finder et sted at bo, og mulighed for at deltage i kulturelle og sociale arrangementer. Niels Brusgaard siger, at de i Aalborg kommune er heldigt stillet. Her er der et fint samarbejde med den internationale afdeling i Skole- og Kulturforvaltningen. De hjælper med at finde lejligheder til assistenterne, og de sørger gennem møder og sociale arrangementer for at ingen af assistenterne føler sig ensomme.

- Det er vigtigt, at assistenten er i konstant dialog med mentoren og/eller andre assistenter, da det for mange unge mennesker er en skelsættende oplevelse at flytte bort fra sit netværk og sine vante omgivelser for at bosætte sig i land, der er både koldt og mørkt i mange af årets måneder, forklarer Niels Brusgaard.

Mere om Comenius Assistentordningen

  • Hvert år kommer omkring 50 lærerassistenter til Danmark, hvor de tager chancen med den danske vinter og den skæve humor. Assistenterne kan vælge i mellem 27 europæiske lande, og de kan vælge at opholdes sig på en stor eller en lille skole eller et gymnasium. Dertil kan de prioritere, om de vil undervise børn eller de større elever, samt hvilke fag de vil undervise i. 

  • Assistenterne bliver matchet med en skole eller et gymnasium af deres Nationale KontorI Danmark er det Styrelsen for Universiteter og Internationalisering, der varetager denne opgave. Forhåbentligt kommer assistenterne til det land, de ønsker allermest. 

  • En ny undersøgelse viser, at Comenius Assistentordningen bidrager positivt til den personlige og professionelle udvikling af fremtidens lærere, samtidigt udløser ordningen positive effekter i elevernes motivation og i værtinstitutions daglige rutiner.

  • Opbakning og korrekt rådgivning inden opholdet er en af de vigtigste faktorer for at skolerne sikrer sig et vellykket forløb.

  • De involverede skoler og gymnasier pointerede blandt andet, at oplevelsen havde styrket den europæiske identitet blandt eleverne og personalet, og at fremmedsprogsundervisningen blev markant forbedret. Samtidigt kunne man mærke en øget interesse omkring fremmedsprogsundervisningen blandt de ansatte, og en udvikling af nye undervisningstekniker og pædagogiske tilgange.

  • Ansøgningsperioden for Comenius-programmet er begyndt for 2012, og dermed gives de danske skoler og gymnasier mulighed for at blive vært for en udenlandsk assistent. Ansøgningsfrist er den 31. januar 2012. Download skemaet her

  • Læs mere om Gug skole og deres assistenter på http://www.gug-skole.dk

Sidst opdateret: 07/01 2012