Videre til indhold | Videre til menunavigation

15/11 2009

Internationalisering på skotske skoler

I forbindelse med International Uge holdt en veloplagt lærer fra Skotland oplæg ved møder i Ålborg og Roskilde.

En 10-årig pige står foran 50 lærere fra forskellige dele af verden og fortæller om et undervisningsforløb med Nintendo Wii på hendes skole.

Hun fortæller, hvordan hun tidligere var  meget genert, men at hun nu har lært at tale foran flere mennesker og se folk i øjnene. Derefter løfter hun blikket fra sit papir og ser rundt på de 50 lærere, der sidder i workshoppen og lytter til hende.

Det er stort, og det er et resultat af den skotske regerings nye målsætning for undervisningen.

Internationalisering i klassevæ
Craig Gibson, St. Ninian's Highschool
relset

 

‘If it ain’t happening in the classroom, it ain’t happening!’ - sagde Craig Gibson , da han på to møder i Ålborg og Roskilde med stor entusiasme fortalte, hvordan man arbejder med den internationale dimension på St. Ninian’s Highschool i Kirkintilloch, tæt ved Glasgow i Skotland.

Craig Gibson er international koordinator på skolen og samtidig har han ansvaret for at sprede de gode ideer om internationalisering til andre skoler i sit lokalområde.

St. Ninian´s Highschool blev i 2009, som den første ‘secondary school’ nogensinde, kåret som international skole pga skolens evne til at sikre, at alle elever arbejder med den internationale dimension i uddannelsen.

“Craig Gibson repræsenterer en skole med en ledelse, der vil det med internationalisering. Det er tænkt grundigt igennem, og det er stærkt forankret i skolen. Det kan vi lære noget af”, siger en lærer på inspirationsmødet i Ålborg.

 

Det skotske tiltag

Den skotske regering har besluttet et nyt regelgrundlag for uddannelse, som hedder ‘Curriculum for Excellence’. Formålet er at sikre at alle uddannelser i Skotland bliver ensrettet, mere fleksible og, at der gives plads til et bredere curriculum for alle elever i alderen 3 til 18 år.

Det betyder bl.a., at skolerne ved indførelsen af den nye læseplan går fra karaktergivning til en vurdering af elevernes kompetence inden for en national kompetenceramme.

Den nationale kompetenceramme sætter fokus på fire grundlæggende elementer: eleverne skal lære at tilegne sig den nødvendige viden, lære at blive ansvarlige medborgere, få selvtillid og bidrage til samfundet.

Inden for de overordnede målsætninger er der plads til den internationale dimension; at være ansvarlige medborgere kræver bl.a. at eleverne forstår Skotlands plads i verden og at eleverne får en forståelse for forskellige kulturer og religioner.

 

Er det nu så meget anderledes end i Danmark?

Med den nye skotske tilgang fokuserer man primært på udvikling hos eleverne. Erfaringer og udbytte skal udnyttes til en øget læringsindsats, hvor elever oplever en øget motivation for uddannelse igennem flere institutionstyper.

Det handler bl.a. om, at elever bliver i stand til selv at beskrive hvilke kompetencer, de har opnået, jf. det, den 10-årige pige kunne, da hun holdt oplæg i en workshop og fortalte om sit eget udbytte af klassens projekt.

Forskellen mellem det danske og skotske system er bl.a. den fokus, der er på kompetenceudvikling i det skotske system. Slutmålet for undervisningen er bundet op på, at eleverne opnår konkrete kompetencer inden for de fire overordnede målsætninger.

Målsætningerne er fælles for alle fag, hvilket stiller større krav til tværfaglig undervisning, end man hidtil har været vant til i Skotland.

“Den nye tankegang, der er sat i gang hos lærerne sætter store krav, men det bliver godt og giver plads til nye ideer”, mener Craig, der ligesom mange andre lærere er i gang med omskrive handlingsplanerne for sine fag.

 

Kan vi så bruge det til noget?

St. Ninian’s Highschool er aktiv med en meget lang række forskellige aktiviteter. De arbejder med projekter i samarbejde med en række lande, f.eks. Japan, Indien, Kina og Frankrig.

Sideløbende med projekter, som giver elever og lærere muligheder for rejse ud i verden, har man på St. Ninian’s prioriteret international uddannelse som indsatsområde.

Craig Gibson definerer international uddannelse som: ”En proces som gør unge mennesker opmærksomme på internationale/globale emner, og som styrker deres forståelse og værdsættelse af forskellige kulturer, sprog og baggrunde”.

“I Danmark fokuseres der ikke på international uddannelse som en fast bestanddel af alle fag, men derimod mere om internationalisering som projektarbejde”, mener en af de danske lærere, som deltager på inspirationsmødet i Roskilde.

Ideen om international uddannelse strømmer igennem skolens aktiviteter, hvor der afholdes feature uge om Indien og franske undervisningsprojekter.

Der er dog også en række fag, som er et resultat af et internationalt samarbejde, fx. undervises der i kaligrafi og kinesisk ved hjælp af kinesiske undervisningsassistenter og skolens naturvidenskabelige fag beskæftiger sig med kinesisk traditionel medicin, i religion er det Kungfutze, der på skemaet og i idræt bliver der dyrket tai-chi.

Efter skoletid er der forskellige klubber, hvoraf nogle også sætter fokus på den internationale dimension; en japansk klub, en spansk klub og en klub for bordtennis-interesserede.

“Men hvordan bliver en bordtennis-klub så international?”: Jo, forklarer Craig, de minder eleverne om, at bordtennis kommer fra Kina, ser video om Kina, taler om den kinesiske kultur og hvorfor bordtennis er så populært i Kina.

“Det er jo også international undervisning, når eleverne får en forståelse for baggrunden. Alting kan ikke handle om at rejse ud i verden, så vi er forpligtet til at finde nye metoder til at sikre den internationale dimension i hverdagen”, mener han.

“Lærerne og ledelsen skal ville det og skal have et ønske om at involvere alle lærere på skolen i arbejdet,- og St. Ninian’s er et godt eksempel på hvordan det kan lykkes”, mener en af deltagerne i inspirationsmødet i Ålborg.


Spil i undervisningen

Lærerne på St. Ninian’s Highschool er også meget kreative i brugen af it i undervisningen.

Flere undervisningsforløb bygges op om spil, hvad enten det handler om sprogspørgsmål i sprogklasserne, software i it-undervisning eller om almen viden i historie-/geografi timerne.

“Det er vigtigt at skabe en motiverende undervisning, som fanger eleverne på de ting, de kender og har lyst til at arbejde med”, mener Craig Gibson.

På skolen bruger de således internet-baserede værktøjer, Nintendo Wii, Playstation og nogle gange spilles der endda Guitar Hero i musikundervisningen, for det styrker elevernes musikalitet.

Craig Gibson præsenterer St. Ninian's Highschool


Inspiration

Inspirationsmøderne var arrangeret af CIRIUS i samarbejde med CFU Ålborg og CFU Roskilde i forbindelse med Uddannelsernes Internationale Uge. 70 danske lærere gik inspirerede hjem med nye ideer til international undervisning og spil i undervisning.

Nedenfor kan man finde Craig Gibsons præsentation i ppt-version, samt link til nogle af de spil, som de danske lærere blev testet i undervejs. Hvis man har lyst til at lære mere om den skotske skole kan man med fordel søge på St. Ninian's hjemmeside.

Craig Gibsons præsentation fra St. Ninian's Highschool.
De spil som blev vist, er udviklet ved brug af de gratis software som findes på internettet: Content Generator Suite, Crazy Talk og Adobe Captivate.

Yderligere information kan fås hos Ina Winther Groth, iwg@iu.dk

 

Sidst opdateret: 07/09 2010