Mød den Erasmus-studerende Maria og hør Teitur i Europa-Huset i København
På fredag den 3. december har du en enestående mulighed for at blive klogere på, hvordan det er at være Erasmus-studerende – og samtidig høre den færøske singer-songwriter Teitur give en minikoncert. Det foregår i Europa-Huset i København fra kl. 15.00 til 16.30.
Gennem de seneste måneder har CBS-studerende Maria Espersen delt sine oplevelser som Erasmus-udvekslingsstudent med sine Facebook-venner.
Maria og Teitur
Fredag den 3. december kommer hun til København, hvor hun i Europa-Huset i Gothersgade fortæller om sine oplevelser ved et arrangement, hvor færøske Teitur står for den musikalske underholdning.
Følg Maria på Facebook
Maria Espersen læser til daglig cand.ling.merc. i engelsk og europæiske studier ved CBS, men er netop nu i Berlin, hvor hun studerer ved Freie Universität. Du kan følge med i hendes studieliv ved at blive venner med hende på Facebook på http://www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000960203169 (du skal være logget på Facebook).
Tilmelding
Der er gratis adgang til arrangementet med Maria Espersen og Teitur, men du skal melde dig til på forhånd ved at sende en mail med navn, stilling, arbejdsplads/uddannelsessted og e-mail til info@europa-huset.dk.
Tid: Fredag den 3. december kl. 15.00 – 16.30.
Sted: Europa-Huset, Gothersgade 115, København (2 minutters gang fra Nørreport).
Arrangør: Europa-Kommissionen og Europa-Parlamentet i samarbejde med CBS.
OBS: Begrænset antal pladser, hurtig tilmelding tilrådes!




