Videre til indhold | Videre til menunavigation

Minister puster til studerendes udlængsel, og traditioner fra nær og fjern krydses i København

Velkommen til nyheder fra Styrelsen for Universiteter og Internationalisering.

Uddannelsesminister Morten Østergaard sendte for nyligt igen internationalisering til tops på den uddannelsespolitiske dagsorden. Læs her ministerens interview i Politiken, hvor han blandt andet slår til lyd for, at danske studerende med rejsefeber retter kikkerten mod de såkaldte BRIK-lande.

Derfor passer det som fod i hose, at ansøgningsfristerne for EU's mobilitetsprogrammer netop er offentliggjort. Her kan du orientere dig om årets ansøgningsfrister for programmerne under LLP-teltdugen og programmet Aktive Unge.

Vi inviterer dig også med til bal i Regensen i København, hvor Study in Danmark-kontoret havde samlet en masse internationale studerende – og uddannelsesministeren – til fest og snak om danske og internationale juletraditioner.

God læselyst.

Tore Daa Funder, Webredaktør & Kommunikation.
+45 7231 8945, tdf@iu.dk

 

 

Grundskole og gymnasium:

 
 

Lærerstuderende får pris for internationalt undervisningsforløb

Lonnie Warren har udtænkt et undervisningsforløb til Skoleniverden.dk, der skal få elever til at interessere sig for andre kulturer. Nu har hun vundet en førstepræmie for forløbet.

 

Markedsføring:

 
 

Kunsten at kende en dansker

Internationale studerende er tilfredse med at bo i Danmark – men de vil gerne lære danskerne bedre at kende.

 

Til internationalt bal med ministeren

Internationale studerendes møde med Danmark og landets sære skikke var i centrum, da Study in Denmark-kontoret inviterede til bal på Regensen i København. Øverst på gæstekortet stod uddannelsesminister Morten Østergaard, der beskrev de 'danske' juletraditioner som et internationalt fletværk.

 

Tværgående aktiviteter:

 
 

Morten Østergaard til danske studerende: Rejs ud!

Uddannelsesministeren sætter en tyk streg under de store gevinster, der venter på studerende med udlængsel. Samtidig påpeger han i Politikens artikel, at det ikke mindst er de såkaldte BRIK-lande, der skal kodes ind i de studerendes GPS.

 

International Citizen Service: Hjælp til papirarbejdet

Nye servicecentre letter papirgangen for udenlandske arbejdstagere, der søger job i Danmark. De relevante myndigheder har etableret sig under samme tag, og sagsbehandlingen bliver dermed gjort mere effektiv.

 

Ansøgningsfristerne for EU-programmerne nærmer sig

Hvis du har planer om at søge tilskud fra Programmerne for Livslang Læring eller Aktive Unge, er det tid at få de sidste ting på plads.

 

Vil du være med til at vurdere projektansøgninger?

Styrelsen for Universiteter og Internationalisering indkalder nu eksterne evaluatorer til at vurdere ansøgninger til Programmet for Livslang læring.

 

Videregående uddannelser:

 
 

Nyt om ECTS og Diploma Supplement

Nye procedurer gør det mere attraktivt for danske institutioner at ansøge om Diploma Supplement og ECTS Label.

 

Nu skal du søge om tilskud fra Erasmus Mundus

EU-kommissionen har netop offentliggjort ny ansøgningsrunde for Erasmus Mundus programmet og programmets tre aktioner. Ansøgningsfristen til Erasmus Mundus er den 30. april 2012.