Videre til indhold | Videre til menunavigation

Udfordring til Europas videregående uddannelser, og Anne Skare Nielsen fortæller om fremtidens uddannelser og arbejdsmarked


Velkommen til nyhedsbrevet fra Styrelsen for International Uddannelse.

De videregående uddannelser skal blive bedre til at udnytte Europas talenter. Sådan lyder det fra Androulla Vassiliou, EU-kommissær for uddannelse, kultur, flersprogethed og ungdom. Baggrunden er en netop udgivet rapport fra Eurydice-netværket, der retter fokus mod den sociale dimension i uddannelserne.

Vi bliver på den internationale spilleplade, når vi fortæller om et særligt skriveseminar, hvor du kan blive bedre til at profilere din uddannelsesinstitution i hele verdens medier. Du kan få udenlandsk sparring på, hvordan du vinkler og fortæller din historie, så den letter og flyver ud over landets grænser.

Endelig inviterer vi dig til snigpræmiere på fremtidsforsker Anne Skare Nielsens syn på morgendagens uddannelse og arbejdsmarked. Fremtidsforskeren uddyber pointerne på konferencen ”What did you learn in life today?”. Arrangementet er netop overtegnet, men alle kan følge med på konferencens blog.

God læselyst.

Tore Daa Funder, Webredaktør & Kommunikation.
+45 7231 8945, tdf@iu.dk

 

 

Markedsføring:

 
 

Deltag i skriveseminar: Spot den gode internationale uddannelseshistorie

Mange historier fra den danske uddannelsesverden fortjener international opmærksomhed. Men hvilke af dem har reelt verdens interesse? På dette seminar vil du lære, hvilke uddannelseshistorier, der har rækkevidde ud over landets grænser – og hvordan du skriver dem.

 

Study in Denmarks årskonference: Sæt kryds i kalenderen den 30. november 2011

Årets konference vil fokusere på 'emerging markets'. Reservér allerede nu en plads i din kalender. Konferencen arrangeres af Study in Denmark-kontoret.

 

SEO - bring din webside frem i lyset

Effektiv søgemaskineoptimering (SEO) kan være nøglen til at profilere din uddannelsesinstitution på nettet. Workshoppen den 22. november giver dig en række tips og tommelfingerregler til, hvordan det gribes an.

 

Nyt online brugerforum om agenter

Et af resultaterne af styrelsens workshop 5. oktober om "Kvalitetssikring af samarbejde med uddannelsesagenter" er et online brugerforum. Her kan du nu finde materiale fra dagen og udveksle erfaringer omkring samarbejdet med agenter.

 

Deltag i studiemesse i Reykjavik 2012

Den 18. februar 2012 afholder Danmarks ambassade i Island en studiemesse i Nordens Hus i Reykjavik. Sidste års studiemesse var en succes, og igen i år forventes der fuldt hus.

 

Tværgående aktiviteter:

 
 

Videocast: Anne Skare Nielsen sætter overskrifter på fremtidens arbejdsmarked

Få en forsmag på fremtidsforsker Anne Skare Nielsens syn på sammenhængen mellem uddannelse og arbejdsmarked på bloggen for konferencen "What did you learn in life today?".

 

Videregående uddannelser:

 
 

Kommissær: De videregående uddannelser skal blive bedre til at udnytte Europas talentmasse

Europa har akut behov for at flytte fokus mod den sociale dimension i de videregående uddannelser, især i lyset af den økonomiske afmatning. Det er hovedkonklusionen i en netop udgivet rapport fra Eurydice-netværket, der har affødt en markant reaktion fra kommissæren.

 

Voksenuddannelse:

 
 

Kom godt igang med Nordplus Voksen

Kom til informationsmøde og få alt at vide om mulighederne for tilskud til nordisk/baltisk samarbejde inden for voksenuddannelse og folkeoplysning - så er du klædt på til den kommende ansøgningsfrist den 1. marts 2012.

 

Få gang i udveksling med skoler i Norden og Baltikum

Tag til informationsmøde om Nordplus Junior og få alt at vide om mulighederne for tilskud og samarbejde med grundskoler og ungdomsuddannelser i Norden og Baltikum - så er du klar til den kommende ansøgningsfrist den 1. marts 2012.