Videre til indhold | Videre til menunavigation

12/05 2010: Pressemeddelelse

300 mio. EU-kr til uddannelsessektoren til udvikling og samarbejde

- Du får ikke nogen bedre form for efteruddannelse end at deltage i internationalt samarbejde! mener Johnny Simonsen. Han er lærer ved Frederiksværk Gymnasium og har deltaget i et uddannelsesprojekt med gymnasier i bl.a. Spanien, Italien og Polen med tilskud fra EU.

Og måske har han ret.

I hvert fald hvis man skal dømme efter de mange hundrede fortællinger, som Styrelsen for International Uddannelse modtager fra de danske lærere, ledere, elever og studerende, som hvert år modtager tilskud fra EU's uddannelsesprogrammer til projekter, uddannelsesophold og meget mere.

EU's Program for Livslang Læring og Aktive Unge giver hvert år ca. 100 millioner kroner i tilskud til danske modtagere. Det er blevet til 300 mio. kr. på tre år.

Udbyttet, erfaringerne og oplevelserne er nu samlet i en rapport med titlen: Erfaring, udbytte og oplevelse, Tre år med EU-programmerne for Livslang Læring og Aktive Unge.

Rapporten er udgivet af Styrelsen for International Uddannelse, som er den danske administrator af EU's uddannelsesprogrammer for Livslang Læring og Aktive Unge.

Rapporten findes elektronisk på www.iu.dk/publikationer, se under 2010.

Spørgsmål kan rettes til kontorchef Lia Leffland, tlf: 3395 7022 eller international rådgiver Lars Kolind Jensen, tlf: 3395 7056, Styrelsen for International Uddannelse.

Styrelsen for International Uddannelse har til opgave at fremme internationaliseringen af de danske uddannelser på alle niveauer.

Sidst opdateret: 08/09 2010