
Særlige Aktiviteter inden for ungdomsområdet
Tilskud til NGO’er der arbejder med ungdomsarbejde på europæisk niveau.
Inden for rammerne af denne aktion ydes der tilskud til europæiske ungdomsorganisationer, der arbejder inden for ungdomsområdet på europæisk niveau. Aktiviteterne skal bidrage til unges deltagelse i samfundslivet og til udvikling af samarbejdsaktiviteter inden for ungdomsområdet generelt.
European Youth Forum
Der gives tilskud til forskellige aktiviteter relateret til European Youth Forum.
Kvalitet og innovationsprojekter
Projekter der er rettet mod udvikling, implementering og promovering af innovative og kvalitetsfremmende tiltag inden for ungdomsområdet og den ikke-formelle uddannelsessektor. Yderligere oplysninger kan findes på Kommissionens hjemmeside.
Ungdomsinformation
Der gives tilskud til informations -og kommunikationsprojekter til gavn for unge. Der er særligt fokus på projekter, der kan være med til at udvikle Den europæiske ungdomsportal, bl.a. gennem oprettelse af lokale og nationale ungdomsportaler. Yderligere oplysninger kan findes på Kommissionens hjemmeside.
Partnerskaber
Der ydes tilskud til offentlige myndigheders arbejde med programmet på lokalt, regionalt og nationalt niveau. Yderligere oplysninger kan findes på Kommissionens hjemmeside.




