Videre til indhold | Videre til menunavigation

Opsøgning af praktikpladser i udlandet

Arbejdet med at finde praktikpladser i udlandet er utvivlsomt den største udfordring i PIU-arbejdet. Det kan være vanskeligt nok at finde praktikpladser herhjemme, og opgaven bliver selvfølgelig ikke lettere, når det drejer sig om at finde en praktikplads 1000 km væk i et erhvervsmiljø, som man måske ikke kender så meget til. Herunder findes en række generelle og konkrete anvisninger på, hvordan skolerne kan gribe arbejdet an, med opsøgning af praktikpladser i udlandet.

Direkte henvendelser

Direkte henvendelser til den enkelte virksomhed giver langt større afkast end overordnede henvendelser til handelsstandsforeninger, regionale arbejdsgiverforeninger eller arbejdsformidlinger. Når man har skabt en direkte kontakt til en virksomhed, kan man bedre forklare virksomheden, hvilket udbytte den kan have af at modtage en dansk elev. Det kan dog samtidig være en god ide at orientere handelsstandsforeningerne og de øvrige instanser om PIU-ordningen, da den enkelte virksomhed ved en forespørgsel fra skolen muligvis vil kontakte regionens overordnede instanser for at høre, om de kender noget til ordningen om danskere i praktik i udlandet. Når man først har brugt ressourcer på at finde en praktikplads til en elev, er det vigtigt, at kontakten til den udenlandske virksomhed holdes ved lige. Erfaringerne viser, at et fast etableret samarbejde med en udenlandsk virksomhed ofte bevirker, at praktikpladsen går i arv til flere af skolens kommende PIU-elever.

Personlige kontakter

Stort set alle danske skoler har kontakter til skoler i udlandet. De udenlandske partnerskoler kan være et springbræt til regionens lokale virksomheder. Mange PIU-koordinatorer er involverede i andre af skolens internationale aktiviteter, men selvom man ikke er det, er det en god ide at samle op på de internationale kontakter. Måske har skolen allerede været involveret i projekter med udenlandske virksomheder eller skoler, fx. under EU programmet Leonardo eller under Nordplus programmet. Kontakter, som også kan bruges i PIU-sammenhæng.

Mange af skolens lærere kan også have internationale kontakter, eksempelvis kan man ofte trække på sproglærere og deres solide indsigt og kontakter til udlandet. Mange udenlandske skoler vil have en forventning om gensidighed i samarbejdet og man bør overveje, hvad man kan tilbyde de udenlandske skoler til gengæld.

En del praktikpladser findes faktisk af eleven selv. Det drejer sig typisk om elever, der i forvejen gennem deres familie eller venner har kontakter i udlandet. Det er altid en god ide at spørge ind til elevens personlige kontakter, når der skal vejledes om PIU.

Ved opsøgende arbejde medbringes informationsmateriale om PIU-ordningen og om din egen skole. Det er også vigtigt at give den udenlandske virksomhed grundig information om det danske erhvervsuddannelsessystem.Erhvervsuddannelserne i de europæiske lande er mange steder skruet ganske anderledes sammen end det danske. Undervisningsministeriet har produceret fremmedsproget materiale om erhvervsuddannelserne, som kan benyttes overfor potentielle udenlandske praktikværter. Se under publikationer på www.uvm.dk

I de fleste lande er virksomhedskulturen langt mere hierarkisk opbygget, end vi kender det fra Danmark. Derfor kan diverse informationsmaterialer og ikke mindst en titel som eksempelvis "Head of Department" (eksempelvis for PIU-afdelingen) eller "international co-ordinator" åbne døre, som ellers ville være lukkede. Samtidig giver det PIU-ordningen et mere seriøst og officielt skær, som din direkte kontakt kan tage med sig til sine overordnede.

PIU-elever er modne og selvstændige elever

Gør meget ud af at fortælle, at det erfaringsmæssigt er nogle af de mest selvstændige og modne elever, der tager på praktik i udlandet. At turde rejse til et fremmed land og arbejde under ukendte faglige traditioner tilmed på et andet sprog er i sig selv en understregning af elevens personlige kvalifikationer, som ikke bør underspilles overfor den udenlandske virksomhed. Personlige kontakter er af afgørende betydning. En god kontakt til en central person i en udenlandsk virksomhed er langt mere værdifuld end generelle standardbreve. Ved at besøge virksomheden kan man også bedre danne sig et indtryk af vilkårene på praktikpladsen, og man bliver samtidig bedre i stand til at forberede eleven på sit ophold. Vær i øvrigt opmærksom på, at skolen kan få tilskud fra AER til opsøgende virksomhed i forbindelse med etablering af praktikpladser i udlandet.

 

Nationale, regionale og lokale PIU netværk

Der er i efteråret 2007 etableret regionale netværk for PIU arbejdet, netop for at styrke samarbejdet mellem skolerne. Få en oversigt over netværkene - kontakt piu@iu.dk. Der er etableret følgende netværk: Sjælland, Fyn og Sønderjylland, samt Midt- og nordjylland.

For social- og sundhedsområdet er der et etableret netværk på Sjælland, som kan kontaktes via SOSU C.

I de etablerede netværk er det hensigten, at de deltagende skoler arbejder sammen på forskellig vis, deler erfaringer, har mulighed for at sætte elever i samme områder i udlandet i forbindelse med hinanden.Netværkene har også planer om at låne praktikpladser af hinanden i perioder, hvor den enkelte skole ikke selv har brug for dem. Det kræver at skolerne indgår klare aftaler om betingelserne for lån af opdyrkede praktikpladser.

Træd ikke andre skoler over tæerne

Mange skoler har været aktive siden PIU-ordningens start i 1992. De har opbygget et netværk af praktikpladser i udvalgte områder. Det har kostet mange ressourcer at opdyrke netværket i området. Det er derfor vigtigt, at man respekterer andre skolers kontakter og kun går ind i deres praktikplads netværk efter aftale og i en begrænset, aftalt periode.

Lokale virksomheder med udlandskontakter

Måske findes der i lokalområdet virksomheder med gode udlandsforbindelser eller måske ligefrem med datterselskaber i udlandet, eller virksomheder med moderselskaber i udlandet. Det kan være givtigt at gennemgå de virksomheder, som skolerne i forvejen bruger til deres elever i Danmark og checke, om der er muligheder for at finde PIU-pladser ad den vej. Ellers kan man hente oplysninger om virksomheders internationale engagement i Kraks Eksportguide.

Kontakter gennem venskabsbyaftaler

Det er efterhånden reglen frem for undtagelsen, at den enkelte kommune har venskabsaftaler i udlandet. Her findes ligeledes et netværk, som man kan trække på i forbindelse med opsøgende arbejde.

Søg i flere retninger

Der er en tendens til, at skolerne koncentrerer sig om at søge efter private virksomheder. Det kan være ligeså oplagt at søge efter praktiksteder i offentlige institutioner.
Danske virksomheder med datterselskaber i udlandet kan ofte se en fordel i at modtage danske elever i praktik. Hos Udenrigsministeriet kan man, mod betaling, rekvirere lister for en lang række lande over danske virksomheder med datterselskaber i de pågældende lande.

Støtte fra AER til opsøgende virksomhed

Hvis en erhvervsskole selv har elever i erhvevsuddannelser - kontorelever f.eks. (ikke skolepraktik) kan skolen få tilskud fra AER til opsøgende arbejde. Ligeledes, hvis skolen rejser på opsøgende arbejde på vegne af en virksomhed eller et fagligt udvalg, kan disse få refunderet 50% af udgifterne - op til 15.000 kr. pr. kalenderår.

AER har særlige ansøgningsskemaer til dette formål, og der skal altid opnås tilsagn om støtte fra AER inden rejsens påbegyndelse. AER har endvidere mulighed for at yde støtte i særlige tilfælde efter konkret vurdering. Find flere oplysninger på AERs hjemmeside eller ring på telefon 48 20 48 60.

Sidst opdateret: 21/12 2009