Gymnasielever klædes på til fremtidens arbejdsmarked
Fire europæiske gymnasier samarbejder på tolvte år om at give deres elever indsigt i europæiske samfundsforhold. Hensigten er både at klæde dem på til fremtidens arbejdsmarked og at gøre dem til europæere. Det lykkes hvert eneste år.
Af Lars Kolind Jensen, Styrelsen for International Uddannelse
Ti elever fra Haslev Gymnasium & HF har både fået faglige overraskelser og varige venskaber ud at deltage i en konference i Frankrig om fremtidens europæiske arbejdsmarked. Og ifølge samfundsfagslærer Erik Bondo er begge dele lige vigtige.
Siden midten af 1990erne har han udgjort den danske hjørnesten i Comenius samarbejdet mellem fire europæiske gymnasier, som deler ambitionen om at give deres elever en indsigt, de ellers ikke ville få hjemme i klasseværelserne:
- Vi vil gerne ruste dem til at arbejde og studere i et Europa, der er blevet meget mindre, siden de blev født. Vi vil gerne gøre det håndgribeligt for dem, hvordan arbejdsmarkedet er indrettet, hvad vi gør med dem, der bliver arbejdsløse, forskellene på de rettigheder, man har, som ansat i andre lande og så videre, fortæller Erik Bondo.
- Erik Bondo har både faglige og personlige ambitioner med at give sin undervisning i samfundsfag en europæisk dimension.
Studiebesøg i blandede arbejdsgrupper
De fire gymnasier i Tjekkiet, England, Frankrig og Faxe skiftes til at være værter for en ugelang konference med fokus på forskellige samfundsfaglige emner. I forsommeren var det Frankrigs tur, og under det ugelange besøg har eleverne arbejdet tæt sammen i tværnationale arbejdsgrupper.
Sammen har de besøgt en elevatorfabrik, debatteret med NGOer, der arbejder for kvinders rettigheder på arbejdsmarkedet og hørt foredrag om det franske arbejdsmarked fra både forskere og lokalpolitikere og fra arbejdsløse.
De mange indtryk er blevet omsat til rapporter om forholdene for handicappede, globaliseringens betydning og fagforeningernes rolle i Europa, og til slut har elevene holdt foredrag for hinanden om ligheder og forskelle mellem landene.
Samfundsfag med international dimension
Erik Bondo mener, at internationale projekter føjer en dimension til undervisningen i samfundsfag, som er vanskelig at opnå på andre måder:
- Eleverne oplever noget, de ellers ikke ville få mulighed for. De bliver for eksempel forbløffede, når de hører, at franske unge slet ikke arbejder. Herhjemme kunne tankstationer og supermarkeder jo slet ikke fungere uden gymnasieelevers arbejdskraft. Men tradition, historie og synet på uddannelse er bare helt forskellige.
I 2013 er det Haslev Gymnasiums tur til at være værter, og der skal fokus være på den særlige danske ”flexicurity model”. Den er nemlig interessant i en europæisk sammenhæng, fordi den gør det let for arbejdsgivere både at ansætte og afskedige medarbejdere.
Og europæisk begejstring
Men Erik Bondo har også andre motiver end de rent akademiske for at invitere sine elever med rundt i Europa, nemlig at de skal få del i den begejstring, han selv følte, da han som ung gymnasieelev var på studietur:
- Når jeg ser tilbage på min egen gymnasietid, er noget af dét, jeg husker bedst, en studietur til Sydslesvig. Jeg har svært ved at sætte en finger på det fantastiske, men måske var det, at vi både fik en masse faglig viden og på samme tid lærte tyskerne at kende og havde det sjovt med dem.
- Jeg vil gerne give mine elever den samme personlige oplevelse, som de kan huske tilbage på efter deres gymnasietid. Det gør, at de bliver europæere i stedet for nationalister. Og det er et fantastisk resultat. Det er faktisk ligeså vigtigt som det faglige.




